גירושין

1 (1)

הכנה מקדימה להליך גירושין

ההחלטה להתגרש אינה פשוטה וכמובן שאינה מגיעה במהרה. לרוב מדובר על חודשים רבים של התחבטויות, פרידות זמניות לעיתים אף ייעוץ זוגי, עד אשר מתקבלת ההחלטה הסופית אצל אחד מבני הזוג שהוא או היא אינו יכול עוד ומעוניין להתגרש ולפתוח דף חדש בחיים.

מרגע שגמלה  בלבו החלטה להתגרש, חייב אותו אדם לנקוט במשנה זהירות ולכלכל את צעדיו בחוכמה.

טיפים למתגרש/ת (כללי עשה ואל תעשה)

-חשאיות.

גורם ההפתעה הינו קריטי בעולם המשפט ובוודאי כאשר אנו מדברים על הליך גירושין. על אף הקושי הכרוך בכך בתקופה כה לחוצה נפשית, יש להשתדל שלא לחלוק עם איש את עניין הגירושין שכן אם הצד השני ישמע על כך "איבדנו" את גורם ההפתעה.

כמו כן, להישמר משיחות שלכאורה פרטיות, בטלפון ובאינטרנט, בבית ובעבודה, שכן יתכן שהצד השני כבר נערך מבעוד מועד ומנסה להקליט פרטים אשר יחבלו לנו בתיק.

-פעולה מהירה

מרגע שנתקבלה ההחלטה להתגרש יש להיוועץ עם עורך דין מומחה בתחום על מנת לגבש אסטרטגיה מנצחת ולהחליט על דרכי פעולה. יש לזכור כי בישראל קיימות שתי ערכאות מקבילות לצורך ניהול הליך גירושין, בימ"ש לענייני משפחה ובית הדין הרבני. ההחלטה היכן ההליך יתקיים שמורה למגיש הבקשה ועשויה להוות יתרון אדיר בהתאם לנסיבות.

-חוסן נפשי

כל הליך משפטי הנו לא פשוט ובמקרים רבים עשוי לגרום למתחים וללחץ נפשי. הדבר מקבל משנה תוקף בהליך גירושין פה משולבים אמוציות רבות, כספים ולעיתים ילדים קטנים.

על כן יש להיערך להליך המשפטי בצורה הטובה ביותר, הן מבחינת תיאום ציפיות, להבין מה צופן העתיד והן מבחינת סביבה תומכת ככל הניתן. חשוב לא פחות הוא בחירת עורך דין אשר מרגישים עמו בנוח לחלוק את הסודות הכמוסים ביותר ושברגעים הקשים ישמש כתף תומכת ויסייע בהפחתת מד הלחץ. עורך הדין משמש פעמים רבות על תקן "פסיכולוג" וחייבים שתהיה כימיה טובה בין הצדדים לצורך צליחת ההליך בצורה הטובה ביותר.

-בדיקת המצב המשפטי

חשוב להיוועץ עם עורך דין בקיא בתחום אשר ייתן חוות דעת לגבי המצב המשפטי, מהם יחסי הכוחות ולאלו כספים ו/או נכסים אנו זכאים אם בכלל. לדוגמא, האם קיים הסכם ממון ואם כן מה הוא אומר לגבינו, מה בנוגע לחסכונות משותפים, כספי פנסיה, נדל"ן הרשום על שם צד אחד, כספי ירושה ועוד. לאחר שקיבלנו את כל האינפורמציה ניתן להתחיל לתכנן אסטרטגיה מנצחת המותאמת ללקוח באופן אישי וממצה את מלוא זכויותיו.

-איסוף הוכחות

כאמור, השלב הראשוני הוא קריטי. מלבד החשאיות יש לנקוט בשורה של צעדים שעשויים להטות את הכף לצדנו בעתיד. כל עוד הצד השני "רדום" ואינו מודע לדבר, זהו הזמן לאסוף ראיות אשר עשויות לשמש אותנו בהמשך. המדובר על מספר מישורים, אם על התעללות גופנית, אם על בגידה והנפוץ ביותר ראיות בנוגע לחוסן הכלכלי של הצד השני (נכסים, הכנסה ועוד).

-גישור

לצד ההכנות אין מניעה לגשת להליכי גישור ו/או טיפולים זוגיים כאלה ואחרים. שלום בית הנה האופציה העדיפה ורק כאשר אין עוד סיכוי להחיות את הקשר ולעיתים פשוט אין רצון יותר גם לנסות, אז פותחים בהליך גירושין. מובן שבמקביל לגישור ממשיכים להיערך לכל תרחיש שלא יהיה על מנת שנשאיר את כל האופציות פתוחות.

-התנהלות כלכלית

יש להתנהל בזהירות טרם פתיחת ההליך באופן גלוי. מומלץ למשוך סכומים קטנים מדי פעם מבלי לעורר חשד שכן לאחר פתיחת ההליך המצב הכלכלי ישתנה. כל מקרה לגופו ועל כן כדאי להיוועץ עם עורך הדין המלווה מתי לעשות את "המשיכה הגדולה" מן החשבון המשותף.

-ילדים

בכל מצב שלא יהיה לא לערב את הילדים! חשוב לזכור שזו תקופה לא פשוטה עבורם, תקופה של שינויים רבים. אולי הם לא מבינים בדיוק מה קורה אבל לרוב הם קולטים יותר ממה שאנו חושבים. לא להסית ולא להכפיש את הצד השני באוזניהם, לנסות להשאיר אותם כמה שיותר מחוץ לתמונה ובוודאי שלא להשתמש בהם כקלף מיקוח. טובת הילדים לפני הכל!

-היום שאחרי

בלהט הדברים, לפעמים קשה לזכור שיש עוד חיים שלמים לפנינו. עם כל הכעס והעצבים אין צורך "לרמוס" את הצד השני, במיוחד אם יש ילדים בתמונה חישבו עליהם.

אין צורך לפגוע במקום עבודתו, הרי הדבר עשוי לפגוע בתשלום המזונות והנה שוב הילדים נפגעים. דרך המלך היא ניהול הליך הממצה את זכויותיכם בצורה המרבית והאופטימלית, וגם אם זה לא פופולארי- תוך כדי פגיעה מינימלית בצד שמנגד.

זכרו כי עורך הדין המנהל עבורכם את הליך הגירושין מביט דרך עיניים נטולות אמוציות לפי שיקולים עניינים בלבד וזאת על מנת להוציא את התוצאות המידיות והעתידיות הטובות ביותר.