הגשת בקשה לפשיטת רגל

hagasha

מי יכול להגיש בקשה לפשיטת רגל?
כשאדם צובר חובות גדולים שאין באפשרותו לשלם, החוק עומד לצדו ומאפשר לו לפשוט רגל כדי למחוק את חובותיו ולהתחיל מחדש. מהם הקריטריונים הנדרשים כדי לבצע הליך פשיטת רגל? כל המידע כאן.

פשיטת רגל היא דרכו של המחוקק לעזור לכל אדם שהסתבך בקשיים כלכליים שאינו מצליח לעמוד בהם, ולהעניק לו הזדמנות למחיקת חובות ולחיים חדשים. ההליך משמש ברוב המקרים מוצא אחרון כאשר מלבד מחיקת החובות הוא מבטיח לאותו אדם תקופת שקט ללא רדיפה מצד הרשויות ו/או הנושים.

תנאי הסף להגשת בקשה לפשיטת רגל:
• אדם פרטי
• תושב ישראל
• בן 18 ומעלה
• שחובותיו עומדים על מינימום של כ-18,000 שקלים (סכום שמתעדכן מעת לעת)

חשוב לדעת כי גם אם החייב אינו אזרח ישראלי – לצורך פשיטת רגל בארץ, המעשים שהביאו אותו לחובות חייבים להתרחש בישראל.

תום לב: גורם הכרחי לצורך ההליך
כדי שלא ליצור מצב בו אנשים שנקלעו לחובות יבקשו לנצל לרעה את האפשרות לפשוט רגל ולחמוק מתשלום, מי שמעוניין להגיש בקשה לפשיטת רגל חייב להיות אדם שנקלע לחובות בתמימות ולא בכוונה תחילה, ושאכן אינו מסוגל לשלם את חובותיו במלואם.
לכן, לפני פתיחה בהליך, בית המשפט בוחן היטב את מצבו של החייב, את התנהלותו וכיצד נוצרו אצלו אותם חובות. גם בזמן התהליך, בית המשפט בודק את התנהלותו של מגיש הבקשה לאחר שקיבל צו כינוס, עד כמה הוא משתף פעולה עם המנהל המיוחד שמטפל בעניין, ממלא את דו"חותיו או עומד בתשלומים שנקבעו לו.

מי יוזם את ההליך?
רוב הליכי פשיטת הרגל נפתחים ביוזמת החייב עצמו, שנדרש לפתוח תיק אצל כונס נכסים, הכולל את פרטיו ואת פרטי הנכסים שלו וחובותיו, ולאחר שקיבל אישור לכך – פונה לבית המשפט בבקשה להכריז עליו כפושט רגל.
ההליך יכול להיפתח גם ביוזמת הנושים להם אותו אדם חייב כספים, שבתנאים מסוימים ובגובה חוב העולה על 87,400 שקלים (סכום שמתעדכן מעת לעת), יכולים לגשת אל בית המשפט ולבקש להכריז עליו כעל פושט רגל, לאחר שניתנה לו התראה מוקדמת על כך. לאחר ההכרזה, מחליט בית המשפט אם להוציא צו כינוס נכסים לחייב, וכך מתחיל הליך ההסדר בפועל.

משרד עו"ד איתי בר הוא משרד עו"ד המתמחה בפשיטות רגל ומספק יעוץ וליווי משפטי לחייבים לכל אורך ההליך.