עבירות סמים בצבא

ייצוג משפטי עבור עבירות סמים בצבא
משרד עו"ד איתי בר מייעץ, מלווה ומייצג חיילים העומדים בפני הליכים הקשורים לעבירות סמים. לאור ניסיוננו, לא מעט חיילים מתבלבלים ונוטים לחשוב כי התנהלות חברתית נפוצה ו-"קלה" במישור האזרחי (הגם שאיננה חוקית), תיבחן באותו האופן גם על ידי מערכת המשפט הצבאית. למרבה הצער, טעות גדולה בידם, שכן קיימת התייחסות מחמירה בהרבה כלפי עבירות סמים בצבא לעומת הערכאות האזרחיות. אמנם, לעיתים עשוי החייל להישפט בבית משפט אזרחי, אך ברוב הגדול של המקרים ימצא את עצמו בפני הליך ארוך ומחמיר של צה"ל.

הליכים מקדימים בגין עבירות סמים
ראשית, חשוב להבהיר כי גם עבירות סמים שהתבצעו מחוץ למסגרת הצבאית על ידי חיילים נחשבות קשורות לצבא. כלומר, גם חייל שעישן גראס בעת בילוי במועדון בחופשה יעמוד בפני ההליכים של המערכת הצבאית. חשודים בביצוע עבירות סמים בצבא יזומנו תחילה לחקירה במצ"ח, וכמו כן מעתה והלאה ייפסל רישיון הנהיגה הצבאי שלהם. להבדיל מהמערכת האזרחית, בה תיקים רבים של עבירות סמים קלות נסגרים עקב חוסר עניין לציבור, הצבא אינו נוקט בצעדים אלו וממצה את הדין עם החשודים. על כן, במהלך החקירה הצבאית יושם החייל המעצר, ובהתאם לנסיבות המקרה עשוי גם להיעצר עד תום ההליכים.

המשפט הצבאי והשלכותיו
במידה שמוגש כתב אישום יבחן בית הדין הצבאי את מכלול נסיבות המקרה – המקלות והמחמירות עם הנאשם. על פ הטיעונים שיציגו עורך דינו ונציגי הפרקליטות הצבאית ייקבע העונש, שעשוי להיות מאסר על תנאי, מאסר בפועל והורדה בדרגה. יתר על כן, לעיתים קרובות יוחלט על שחרורו של החייל מצה"ל בהתאם להחלטותיה של ועדת סמים, שגם בה ניתן לקבל ייצוג מטעם עורך דין. מלבד ההשלכות הקשות הכרוכות בהחלטות ובעונשים אלו, עבירות סמים בצבא מלוות ברישום פלילי הממשיך ללוות את החייל גם בחיים האזרחיים. יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי ייצוג מטעם עורך דין מנוסה הבקיא בהתנהלותה של המערכת עשוי בהחלט להוביל להקלת העונש ואף למחיקתם של האישומים.
י
יצוג משפטי בעבירות סמים
אם הועלו כנגדכם חשדות לביצוע עבירות סמים בצבא, אנו ממליצים להתייחס לעניין ברצינות הראויה ולפנות במהירות האפשרית למשרדנו. הינכם מוזמנים ליצור עימנו קשר באמצעות האתר, או להתקשר אלינו בטלפון 1-700-703-709.